Celestial hemisphere:  Southern  ·  Constellation: Orion (Ori)  ·  Contains:  Horsehead nebula  ·  IC 431  ·  IC 432  ·  IC 434  ·  IC 435  ·  NGC 2023  ·  NGC 2024  ·  The star Alnitak (ζOri)
Horsehead and Flame nebula, Alan Ćatović
Horsehead and Flame nebula
Powered byPixInsight

Horsehead and Flame nebula

Horsehead and Flame nebula, Alan Ćatović
Horsehead and Flame nebula
Powered byPixInsight

Horsehead and Flame nebula

Equipment

Loading...

Acquisition details

Loading...

Description

Lokacija: Bjelašnica, Sarajevo Oprema: apo 330/50mm, EQ 6, Canon 1100D (mod), CLS CCD Clip filter Snimci: 70 x 120s (+ kalibracijski snimci), bez vođenja Obrada: Pixinsight, Photoshop

Maglina Konjska glava (Barnard 33, LDN 1630) je tamna maglina u sazviježđu Orion. Maglina se nalazi u blizini zvijezde Alnitak (južno od nje). Maglinu je prvi put zabilježio 1888. godine škotski astronom Vilijamina Fleming na fotografskom platnu u opservatorijumu Hardvarskog univerziteta. Maglina Konjska glava je udaljena oko 1500 svjetlosnih godina od Zemlje. To je jedna od najzanimljivijih i najprepoznatljivijih maglina zbog oblika svog vrtložnog oblaka tamne prašine i gasova, koji liči na konjsku glavu kada se gleda sa Zemlje. Tamni oblak prašine i gasa je regija u Orionovom molekularnom oblaku gdje se odvija intenzivno formiranje zvijezda. Kompleksna zvjezdana porodilišta inače mogu sadržavati više od 100 poznatih organskih i neorganskih jedinjenja kao i prašinu koja se sastoji od velikih i kompleksnih molekula. Tamni dio magline Konjska glava je uglavnom uzrokovan gustom prašinom koja blokira svjetlost zvijezda iza njega. Svjetle tačake u Maglini Konjska glava su mlade zvijezde u procesu formiranja. Crvenkasta maglina u pozadini Konjske glave je emisiona maglina IC434 koju stvara UV zračenje sa zvijezde Sigma Oriona.

Maglina Plamen (NGC 2024) je emisiona maglina u sazviježđu Oriona. Udaljena je, takođe, oko 1500 svj. godina. Izvor sjaja magline je sjajna zvijezda Alnitak (ζOri), najistočnija u Orionovom pojasu. Alnitak (Zeta Oriona) je snažan izvor zračenja u ultraljubičastom dijelu spektra. Ovo zračenje izbija elektrone iz velikih oblaka vodika koji čine magline. Sjaj magline dolazi od zračenja do kojeg dolazi usljed rekombinacije elektrona i protona. Nekoliko oblaka vodika nalaze se između nas i ovog oblaka i oni se vide kao mreža tamnih silueta u središnjem dijelu magline. Maglina Plamen u središtu ima zvijezde stare oko 200 000 godina, dok su one na rubovima starije – one svemirom putuju već 1,5 miliona godina. Maglina je, takođe, dio kompleksa molekularnih oblaka u Orionu , regije u kojoj se stvaraju zvijezde, koja uključuje i maglinu Konjska glava.

Comments

Sky plot

Sky plot

Histogram

Horsehead and Flame nebula, Alan Ćatović